Кабельні проходки та герметизація лінійних вводів.
Кабельні проходки та герметизація лінійних вводів.
      При прокладанні кабелів в каналах кабельної каналізації, трубках та лінійних вводах в будинки, контейнери та інші лінійні та станційні споруди, виникає потреба в захисті місця вводу кабелів від потрапляння до приміщень та лінійних споруд: вологи, газу, диму та вогню.

      При цьому потрібно взяти до уваги кілька моментів.
Наприклад переважна більшість наявної телефонної каналізації у містах та містечках, побудована з азбоцементних труб та оглядових пристроїв з залізобетону та цегли.
      І оскільки азбоцементні труби та місця їх з'єднання, що утворюють канали кабельної каналізації електрозв'язку (ККЕ), неспроможні якісно захистити канал від потрапляння в нього вологи, то і сама телефонна каналізація (ТЛФК) проектується відповідним чином (канали будуються з розрахунку забезпечення стікання води, у випадку її появлення (щоб кабель лишався сухим), в оглядовий пристрій. А сам оглядовий пристрій окрім основного призначення, проведення маніпуляцій з кабелем, в своїй нижній частині конструкція оглядових пристроїв має невеликий приямок для збору води з тим розрахунком щоб експлуатуюча організації проводила її викачування.
      Про що власне і вказує відповідний ВБН з проектування лінійно кабельних споруд зв'язку:
    ВБН В.2.2-45-1-2004 пункт 4.6 На місцевості, що має природний ухил, блок кабельної каналізації має прокладатися з однаковим заглибленням по всій довжині, за винятком десятиметрових ділянок на підходах до кабельних колодязів, де розмір ухилу має забезпечувати введення труб у колодязі на глибину не менше ніж 0,7 м від поверхні землі.
      На місцевості, яка не має природного ухилу, трубопровід має прокладатися з ухилом у бік одного з колодязів або з ухилом до обох колодязів від середини прогону. Норма ухилу 3 - 4 мм на метр довжини прогону.
      Про норми щодо застосування пластикових труб та оглядових пристроїв цей документ говорить: пункт 4.23 Використання пластикових труб для кабельної каналізації визначається згідно з вимогами Керівництва стосовно будівництва та експлуатації лінійних споруд міської телефонної мережі з використанням пластикових труб.
      Тому питання герметизації всіх каналів ККЕ, навряд чи є доцільним, оскільки потребує витрат, а ймовірнішим ефектом буде лише те що вода при потраплянні в канали ККЕ лишатиметься там надійно закрита з боку оглядових пристроїв і кабель перебуватиме в воді довший час.
      І мабуть доцільним є просто закривати вільні канали, для уникнення потрапляння в них сміття та сторонніх предметів.
    Нормативна документація зв'язку регламентує обов'язкове закриття вільних каналів. КНД-45-141-99 пункт 9.1.21. Для захисту від забруднення внутрішніх порожнин прокладених кабелепроводів їх кінцеві отвори необхідно щільно закривати пробками. При перервах у прокладанні кабелі проводів усі канали мають бути також закриті пробками в місцях де закінчено роботу.

      Інша ситуація виникає при будівництві ТЛФК з застосуванням пластикових труб та оглядових пристроїв.
      Діюча нормативна база регламентує наступне:
    Р 45-016:2007 Рекомендації з будівництва та експлуатації лінійних споруд телекомунікаційних мереж загального користування з використанням пластикових труб
      Пункт 7.5 Заглушки Описує застосування пластикових заглушок (розрізні і нерозрізні) на вільні і зайняті канали.
      Пункт 15.4 Герметизація каналів кабельної каналізації. Вказує на потребу в застосуванні пластикових заглушок на вільні і зайняті канали.
      Таблиця А.26 додатку А цього документу. Конструктивні параметри для одно канальних прохідних розрізних пластикових заглушок для чотирьох кабелів типу Triplex виробництва компанії Tyco.
      Щоправда наведені там пристрої мають певний недолік. Оскільки заглушка має фіксовану кількість вводів, то у випадку якщо кількість кабелів менша за кількість вводів Р 45-016:2007 рекомендує закривати їх просто відрізками кабелю.
      Пункт 15.4.4 У випадку, коли в канал вводяться кабелі не на всю ємність заглушки, в її вільні отвори вставляють відрізки кабелів відповідного діаметра завдовжки 250 мм з герметично затуленими кінцями.

      Ще більше вимог стосовно герметизації потрібно передбачити на лінійних водах в контейнери з обладнанням та у виробничі або житлові приміщення.
      В цих випадках особливо важливими стають такі чинники як герметичний захист вводу від води, газів, вогню та продуктів горіння.
      При цьому для забезпечення пожежного захисту при облаштуванні кабельних вводів потрібно приділяти увагу таким моментам як:

  1. Швидкому розповсюдженню полум'я та вогню.
  2. Захисту від розповсюдження таких складових пожежі як Сірчистий газ, Угарний газ, Вуглекислий газ, Сажа та водяні пари.
  3. Захисту від появи корозійних газів (наприклад при згорянні ПВХ кабельних оболонок виділяється хлорний газ котрий при взаємодії з водою утворює соляну кислоту котра в подальшому руйнує металеві складові залізобетону та навколишню металеву арматуру і конструкції)

      Загалом ринок пропонує кілька підходів для вирішення проблеми захисту лінійних вводів та герметизації, зокрема їх суто умовно можна характеризувати як:

  •   Бандажні проходки
  •   Збірні проходки
  •   Проходки заглушки
  •   Суцільні проходки
  •   Проходки подушки
  •   Проходки з термоусадкою.

      Проходка має містити маркувальну бирку, на котрій мусить бути зазначено:

  •   Прo назви та контактні телефони організацій котрі встановили проходку та котрій належить проходка;
  •   Прo клас проходки;
  •   Прo дату монтажу.


      Приклади Збірних проходок:

      Найкращим прикладом збірної проходки є варіант застосування збірної кабельної проходки, котра пропонується компанією Roxtec:
http://www.roxtec.ua/index.php

Практичне застосування походки компанії Roxtec.       Практичне застосування походки компанії Roxtec.

      Такі проходки надають захист від води,вогню, газів, в тому числі тих що виділяються під час пожежі, та сажі.
      Легкий монтаж та можливість легко додати наступний кабель, шляхом простих маніпуляцій з додаванням нової збірної проходки або перемонтажем блоку встановленої проходки. Каталог продукції розроблено як для кабелів різних діаметрів, починаючи від 3,5 мм, та різних профілів (окрім звичного круглого).
      Також існують варіанти виконання проходки з можливістю заземлення в місці встановлення проходки.

      Іншій варіант збірних проходок, це проходки зі збірних блоків та плит:
http://www.obocom.ru/

      Проходки з вогнестійких плит з мінеральних волокон з нанесенням вогнестійкого покриття або піноблоків блоків, з різною конфігурацією виготовлення, варіанти котрих показано на фото:
Збірна проходка з вогнестійких плит.       Збірна проходка з вогнестійких блоків.

      Шпарини в таких проходках також заповнюються відповідним герметиком.
      Під дією високої температури матеріал вогнетривкого покриття спучується і стає надійною перепоною для вогню, а матеріал плити створює добру теплоізоляцію.
      Очевидною перевагою таких проходок є можливість закривати значні площі проходів та не залежати від форми проходу та труб і кабелів, котрі вводитимуться, а також від їх кількості і форми. Адже піно блоки можна нарізати надаючи їм будь яку форму максимально наближену до форми отвору.
      Недоліком є певна складність вводу додаткових кабелів, хоча і заявляється протилежне (http://www.obocom.ru/), мабуть все просто пізнається в порівнянні …..

      Приклади Бандажних проходок:

      Загалом ідея таких проходок гарно проілюстрована тут:
http://www.fireproof.ru/ru/material/fire_barrier/_id/49/

Монтаж бандажної проходки.       Монтаж бандажної проходки.      Монтаж бандажної проходки.

      Кабель, або жмут кабелів обмотуються бандажною стрічкою зі спеціального матеріалу.
      Нанесений бандаж переміщують у середину кабельного проходу.
      Отвори та щілини між бандажем, кабелем (жмутом кабелів) та шари бандажної стрічки закриваються спеціальним будівельним герметиком.

      Подібна бандажна проходка доволі просто наноситься і добре захищає кабельний прохід.
      Але очевидним недоліком є додавання додаткового кабелю, для чого доведеться повністю розбирати бандаж і проводити процедуру банда жування з герметизацією наново.

      Трохи інакший принцип наведено у варіанті збірного бандажу:
      Детальніше такий підхід наведено тут:
http://www.pro-energo.ru/son/son.php?m=2&son=3

Монтаж збірної бандажної проходки.       Монтаж збірної бандажної проходки.

      На кожний ввідний кабель надівається бандажна трубка відповідного розміру.
      Вся площа кабельного вводу заповнюється трубками (простір між трубками заповнюється трубками меншого діаметру.

Монтаж збірної бандажної проходки.      Монтаж збірної бандажної проходки.

      Всі отвори заповнюються герметиком.
      Після цього, розрівнюється за допомогою тканини.

      При такому варіанті облаштування кабельної проходки, вже не потрібно розбирати всю проходку. Для вводу наступного кабелю достатньо буде вийняти лише кілька трубок заповнення. Але за незначним шаром герметика площа кабельного проходу буде фактично заповнена трубками і така проходка навряд чи стане надійною перепоною у випадку значної пожежі.

      Розчинна універсальна кабельна проходка:

      В якості зразку можна подивитись тут:
http://www.fireproof.ru/ru/material/fire_barrier/_id/33/
http://www.iaat.ru/cabelvvod.htm

Розчинна кабельна проходка

      Перевагою є незалежність від конфігурації кабельного вводу, його розмірів та кабелів і труб котрі введені.
      Але в даному випадку знадобиться пробійний механізм, для введення наступних кабелів, після того як проходку вже змонтовано, що є очевидним недоліком (складність введення наступних кабелів).
      Також певною складністю монтажу проходок котрі використовують герметики є необхідність дотримання певного температурного режиму для застосування герметиків, як для їх зберігання і температури застосування так і для розігріву під час монтажу.

      Кабельні проходки з термоусадкою:

      Опис , характеристики та технологію монтажу можна подивитись тут.
http://www.raychem.biz/index.php?id=94
http://www.raychem.biz/index.php?id=100

Кабельна проходка з термоусадкою.      Монтаж кабельної проходки з термоусадкою.

      Такий тип кабельних проходок надійно захищає вводи від вологи та газів.
      Фактично аналогічним принципом герметизують входи в більшість кабельних муфт та ввід кабельних труб в пластикові колодці.
      Додати в таким чином закритий ввід ще один кабель буде надто проблематично навіть за наявності інструменту зі зняття оболонок. Також для монтажу такої проходки знадобиться газова горілка або відповідний фен.

      Кабельні проходки з подушок (надувні і не надувні):

      Цікавим рішенням захисту кабельних вводів є застосування кабельних проходок з використанням подушок.
      Такі подушки можуть бути як надувними так і не надувними.
      Така проходка достатньо легко монтується, достатньо легко можна додати наступні кабелі. Також для закриття кабельного вводу такими проходками підходять вводи будь яких розмірів та конфігурацій.
      Такі проходки надійно захищають від проникнення води вогню та газів, причому така проходка може застосовуватись навіть під час витікання води з каналу, і на відміну від наведених вище проходок де потрібно застосовувати герметик для закриття швів чи країв проходки і каналу і якому відповідно потрібен декотрий час на висихання. Матеріал проходки стійкий до зовнішніх впливів навколишнього середовища.
      Більш детально можна розглянути наприклад тут:
http://www.obocom.ru/
http://www.ruscable.ru/info/lan/transenergo/germet.html
http://www.sk-ps.ru/news.php?id=2/405&tm=%D1%E8%F1%F2%E5%EC%E0+%EE%E3%ED%E5%F1%F2%EE%E9%EA%E8%F5+%EA%E0%E1%E5%EB%FC%ED%FB%F5+%EF%F0%EE%F5%EE%E4%EE%EA+DKC

Кабельна проходка з надувними подушками.

      Не надувні подушки під дією тепла мають здатність розбухати надійно герметизуючи простір вводу.
      Однак спрацьовує це розбухання лише по досягненню певної температури, що може бути запізно для проникнення газів, сажі. Також інколи до складу таких подушок входить азбест.

Кабельна проходка з ненадувними подушками.      Кабельна проходка з ненадувними подушками.


      Проходки зі спеціальними кабельними заглушками, мембранами:

      Принцип таких проходок застосовується в декотрих типах кабельних муфт. Такий тип проходок описано в згаданому вище нормативному документі: Р 45-016:2007 Рекомендації з будівництва та експлуатації лінійних споруд телекомунікаційних мереж загального користування з використанням пластикових труб.
      Такі проходки забезпечують надійну герметизацію а декотрі типи і пожежний захист.
      Застосування не потребує додаткових інструментів. Однак на відміну від кабельних муфт в такого типу проходках існує зазор між проходкою та трубою лінійного вводу для закриття котрого потрібно застосовувати герметик (наприклад бітумну мастику). А в загазованих районах потрібно особливо уважно видалити весь бруд і навіть намастити стики технічним вазеліном.
      Недоліком є складність додавання кабелю якщо в лінійному вводі всі наявні порти проходки вже зайняті. Також є обмеження на розміри (мінімальний і максимальний для кабелів що вводитимуться. До недоліків можна віднести необхідність встановлення обрізку кабелю (з герметизацією його кінців) для встановлення у вільні, незадіяні порти такої проходки. Не всі такі проходки можуть бути застосовані для встановлення на вже існуючих кабелях.
      Більш детально можна прочитати наприклад тут:
http://obogrevkrovli-spb.ru/HL80-1/
http://hlrus.com/catalog/detail.php?ID=5341&SECTION_ID=618&SECTION=617
http://www.vodootvod.com.ua/informatsija/novosti/elastichnaja-membrana-hl800

Кабельна проходка з кабельними заглушками.      Кабельні проходки з заглушкою.


      Неприпустимий варіант:


Монтажна піна, неприпустимий варіант кабельної проходки.

      Інколи для герметизації кабельних вводів застосовують звичайну будівельну монтажну піну. Таку котра використовується для герметизації щілин при встановлені дверей, вікон, тощо.
      Наведена нижче інформація вказує на причини чому не варто застосовувати монтажну піну (матеріал взято з наступних сайтів):
http://www.atlasokon.com.ua/ukr/pena_ukr.htm
http://apeks-gmbh.com/ua/articles/36/
http://domua.net.ua/?p=509

      Існує як "літня" так і "зимова" монтажні піни. Монтажна піна має відмінну адгезію до багатьох будівельних матеріалів, наприклад: до бетону, дереву, каменю, металу, алюмінію і т.д., крім поліетилену (з котрого зроблені значна кількість оболонок кабелю), тефлону і силікону.
            Рекомендована температура застосування від -18 С до +30 С.
            Час повного затвердіння піни - 24 години.
            Термостійкість затверділої піни - від -55 С до +90 С.
      Монтажна піна містить горючий матеріал та виділяє небезпечні продукти горіння при пожежі.
      Піною заповнюють порожнини, спочатку вона розширюється і потім застигає. Після того як вона максимально розширилася і почала застигати, піна дає усадку. Це означає що вона зменшується в об'ємі що призводить до виникнення надлишкові напруги в місцях контакту з поверхнями. Величина усадки або втрата об'єму, це один з головних показників монтажної піни. Зрозуміло що чим менше усадка - тим якісніше ставати міцність самого з'єднання. У якісної піни коефіцієнтом усадки не повинен перевищувати 3%.
      Монтажна піна виконує ще функції гідроізоляції, теплоізоляції і звукоізоляції. Коефіцієнт теплопровідності якісної піни - 0,032 Вт/м2 • К; До відома, мінеральна вата стандартної щільності мають трохи гіршими показниками теплопровідності 0,038 Вт/м2 • К.
      Монтажна зимова піна застосовується для монтажу і ущільнення як при низьких так і при високих температурах навколишнього середовища. При низьких температурах (до - 10 °C) не розпадається, а вихід з балона максимальний. Значно відрізняється за хімічним складом від літньої піни. Взимку температура балона має бути не нижче за нуль (краще якщо вище, біля +10 °C), поверхня не має бути покрита льодом, інеєм або снігом. При температурах нижче - 10 °C полімеризується від 4-х до 7-ми діб (не можна в цей період чіпати, різати, тощо).
      Тобто окрім того що така піна в якості кабельної проходки є вкрай незручною, вона ще є надто небезпечним матеріалом наявність котрого вкрай небажана в кабельній каналізації та лінійних вводах.


Повернутись на головну сторінку

Повернутись до списку Літератури