Мобільні лабіринти.
Дещо про мобільний зв'язок.(частина 2)
      GSM (1982 року Європейська конференція поштових и телекомунікаційних адміністрацій (CEPT) створила групу Groupe Sp?cial Mobile, пізніше перейменовану в Global System for Mobile Communications по розробці загальноєвропейського стандарту стільникового зв'язку пізніше розробленого і затвердженого вже під проводом Європейського Інституту Стандартизації Електрозв'язку) - Системи GSM мають TDMA доступ. В дійсний час найбільш поширеними є два варіанти:
      GSM-900 зі смугою частот від 890 до 915 МГц від мобільної до базової станції та від 935 до 960 МГц від базової до мобільної станції Частотне рознесення між сусідніми каналами 200 кГц,
      GSM-1800 зі смугою частот від 1710 до 1785 МГц від мобільної до базової станції та від 1805 до 1880 МГц від базової до мобільної станції Частотне рознесення між сусідніми каналами 200 кГц,
Більше про історію появи GSM можна довідатись тут:
http://doc.aceweb.ru/full_1_34_modered.html
Більше про системи GSM та інші версії стандарту систем GSM (GSM-850 та GSM-1900) можна прочитати тут: http://club.mabila.ua/wiki/GSM

Передача даних в системах GSM еволюціонувала наступним чином:
      CSD (Circuit Switched Data) технологія передачі даних з комутацією каналів розроблена для мереж GSM. Телефони з підтримкою CSD мали можливість передавати дані зі швидкістю 9,6 кбіт/с. До появи CSD для передавання даних потрібен був спеціальний модем, що давало змогу здійснювати передавання даних зі швидкістю 2,4 кбіт/с.
✓       HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) покращена версія CSD, з можливістю передавання даних на швидкістю від 14,4 кбіт/с до максимум розрахованої 57,6 кбіт/с.
✓       GPRS (General Packet Radio Service) пакетний радіозв'язок загального користування. Технологія GPRS дозволила здійснювати передачу даних зі швидкістю до максимом 171,2 Кбіт/с.
✓       EDGE (Enhanced Data GSM Environment) Покращене середовище передачі даних для GSM з максимальною розрахованою швидкістю передачі даних на один часовий слот 59,2 кбіт/с і відповідно максимально можливою загальною швидкістю передачі даних до 473,6 кбіт/с.
Більш детально про ці технології можна прочитати зокрема тут:
http://www.amobile.ru/
http://www.ixbt.com/mobile/mobiletech.html
Наведені вище технології передачі даних надають канал для доступу до Інтрнет ресурсів з мобільних телефонів, що здійснюється за допомогою протоколу WAP (Wireless Application Protocol) що дає змогу доступу WAP-сторінок та сайтів сформованих за допомогою WML (Wireless Markup Language) котрі є адаптовані саме для мобільних телефонів.

В Україні кілька компаній котрі працюють в форматі GSM:
–       Київстар (після злиття з компанією "Beeline-Україна" входить до структури Vimpelcom ltd.), перший дзвінок у мережі GSM "Київстар" (9 грудня 1997 року), з 2002 року компанія надає доступ до Інтернет за технологією GPRS, а з 2004 року впроваджує технологію EDGE.
http://www.kyivstar.ua/press_center/about/history/
–       UMC (з 25 липня 2003 року після викупу 100% акцій російською компанією МТС, та введення з липня 2007 назви МТС надає послуги під торговою маркою МТС-Україна) у вересні 1997 року компанія UMC запускає мережу стандарту GSM-900 в Києві. В лютому 2001 року - UMC починає формувати мережу GSM-1800. З лютого 2002 року компанія починає надавати доступ до Інтернету через GPRS, а з лютого 2008 запровадила технологію EDGE. http://company.mts.com.ua/ukr/company_history.php
–       ТОВ "Голден Телеком" (У 2008 Голден Телеком входить до групи Vimpelcom ltd) спільне україно-американське підприємство що надає зв'язком у форматі GSM-1800 у Києві та Одесі.
http://www.goldentele.com/rus/splash.php
http://uk.wikipedia.org/wiki/Golden_Telecom_LLC
–       Компанія "Астеліт" акціонерами якої є провідний турецький оператор мобільного зв'язку Turkcell та українська компанія System Capital Management надає послуги у форматі GSM-900 та GSM-1800. Перший дзвінок у мережі life:) було здійснено в січні 2005 року. http://www.life.com.ua/
–       ПриватБанк у вигляді віртуального оператора під маркою privat:mobile на обладнанні ЗАТ "Українські радіосистеми" лютому 2005 ріку почав надавати послуги зв'язку в форматі GSM-900, а в жовтні 2005 року запустив послуги GPRS/WAP. У березні 2007 року після купівлі ЗАТ УРС російською компанією "Вимпелком", абоненти privat:mobile були переведені на обслуговування компанією "ВимпелКом" під торговою маркою Білайн зі збереженням номеру.
http://www.rosinvest.com/news/71700
http://mobila.uacatalog.com/news/909
–       ЗАТ "Українські радіосистеми" під торговою маркою WellCOM з жовтня 1998 року почали надавати послуги стільникового зв'язку в форматі GSM-900, а пізніше і GSM-1800
http://www.ricardo.com.ua/guide/companies/wellcom


      WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access)) широкосмуговий CDMA стандарт, затверджений EIA/TIA як стандарт IS-665. Швидкість передачі даних в цьому стандарті до 2 Мбит/с на малих відстанях та 384 кбит/с на великих з повною мобільністю, що дозволяє підтримувати передавання мультимедійних даних. Технологія електромагнітно сумісна з GSM.

      UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) Універсальна Мобільна Телекомунікаційна Система технологія стільникового зв'язку розроблена Європейським Інститутом Стандартів Телекомунікацій (ETSI). В якості способу передачі даних використовується технологія W-CDMA, система відповідає вимогам IMT-2000, опублікованих Міжнародним союзом електрозв'язку як набор мінімальних критеріїв мережі стільникового зв'язку для третього покоління (генерації) систем стільникового зв'язку. UMTS надає можливість підвищувати швидкість передачі даних до десятків Мбіт/с (за умови використання HSPA та HSPA+)., окрім цього підтримує різні протоколи передачі даних (наприклад TCP/IP).
Більше про UMTS можна дізнатись тут:
http://www.umts-forum.org/

      HSPA (High-Speed Packet Access) - високошвидкісний пакетний доступ. Назва HSPA є узагальненням від назв HSDPA (D-downlink) та HSUPA (U-uplink), стандартизованих в якості вдосконаленої версії WCDMA. Теоретично використання HSPA швидкість передачі даних може досягати до 14.4 Мбіт/с від базової до мобільної станції та до 5.7 Мбіт/c від мобільної до базової станції.

      HSPA+ (HSPA Evolution) тобто покращена HSPA дозволяє забезпечити швидкість передачі до 21 Мбіт/с від базової до мобільної станції та до 14 Мбіт/с від мобільної до базової станції. А нові версії обіцяють і ще більшу швидкість до 70 Мбіт/с та до 672 Мбіт/с у відповідних напрямках.

В Україні з HSPA і HSPA+ працюють:
–       Компанії "Астеліт" http://www.life.com.by/ru/geography/hspa.html
–       Компанія "Utel" (заснована e 1992 році компаніями Укртелеком (Україна), АТ&Т (США), Deutsche Telekom (Німеччина) и KPN (Нідерланди), а вже 2001 власником всіх акцій компанії став Укртелеком, після чого компанію Utel реорганізовано в філію Укртелекому) Надає послуги з використанням стандарту UMTS/W-CDMA з HSPA. Наразі філію збираються продавати, а Укртелеком створив ТОВ "Тримоб" для надання послуг мобільного зв'язку. Сайтів компанії станом на 13 жовтня 2011 року не існує: Utel вже не існує, а Тримоб ще не існує.


      LTE (Long Term Evolution) назва технології мобільної передачі даних. В січні 2008 року міжнародне об'єднання 3GPP (Third Generation Partnership Project), що розробляє перспективні стандарти мобільного зв'язку затвердило LTE в якості наступного після UMTS кроку в розбудові широкосмугових мереж мобільного зв'язку.
Швидкічсть передачі даних відповідно до цього стандарту в теорії досягає 326,4 Мбіт/с (а демонстраційно навіть 1 Гбит/с http://net.compulenta.ru/507280/) від базової до мобільної станції та до 172,8 Мбіт/с від мобільної до базової станції, в самому стандарті прописано 173 Мбіт/с від базової до мобільної станції та 58 Мбіт/с від мобільної до базової станції.
Мережі на основі цього стандарту здатні працювати у всьому діапазоні частот від 700 МГц до 2,7 ГГц.
Більш детально про LTE можна довідатись тут:
http://www.mforum.ru/090316.htm
http://www.3gpp.org/Specification-Numbering
http://mobileinternet.com.ua/stati/perexod-na-4g-perspektivy-v-ukraine/

В Україні відсутні оператори стільникового зв'язку що працюють в цьому стандарті. Компанія DATAGRUP має ліцензію на частоти що придатні для розгортання LTE Нещодавно компанія продовжила дію ліцензії на смугу 35 МГц в діапазоні 1430,5 - 1448,0; та 1479,5 - 1497,0 МГц в 19 регіонах України. до 04.04.2016 року. Ресурс частот в діапазоні 1,4 - 1,5 ГГц придатний для розгортання LTE. http://www.datagroup.ua/ua/
Однак радіо доступ до мережі Інтернет на швидкостях рівня цього стандарту надають:
–       Компанія ТОВ "Українські новітні технології" під торговою маркою freshtel http://freshtel.ua/ua/news/promotions/nid/264/
Доступ надається по технології WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access - Міжнародна взаємодія для мікрохвильового доступу) телекомунікаційна технологія, розроблена з метою надання універсального бездротового зв'язку на значних відстанях в тому числі і для телефонів з підтримкою WiMAX. Технологія базується на стандарті IEEE 802.16, котрий також називають Wireless MAN ((Wireless Metropolitan Area Networks) бездротові мережі масштабів міста..
–       Компанія ТОВ "Інтелектуальні комунікації" - було засновано у 1999 році. Надання послуги швидкісного безпровідного доступу до мережі Інтернет здійснюється з 2000 року. У 2010 році Intellecom розпочав надавати доступ до мережі Інтернет на базі безпровідної технології WiMAX (стандарт IEEE 802.16) у частотному діапазоні 2,3 - 2,4 Ггц. Торгова марка компанії Giraffe.
http://www.giraffe.ua/ua/

Покоління систем та стандартів стільникового зв'язку
Розвиток стільникових систем та стандартів на котрих вони ґрунтуються прийнято позначати через рівень покоління (генерацію - generation) скорочено G з відповідним індексом.
1G - аналоговий стільниковий зв'язок
2G - цифровий стільниковий зв'язок
3G - широкосмуговий цифровий стільниковий зв'язок з комутацією з багатоцільовими комп'ютерними мережами такими як Інтернет
Для систем третього покоління була створена програма IMT-2000 (International Mobile Telecommunications-2000).
В рамках цієї системи Міжнародним союзом електрозв'язку (ITU) було розроблено рекомендації котрі регламентують технічні особливості систем третього покоління стільникового зв'язку та використання частотного спектра.
Рекомендації показують шляхи еволюції існуючих стандартів другого покоління стільникового зв'язку в третє покоління та висувають ряд вимог до систем тертого покоління.
У 1999 році ITU узгодив п'ять радіо інтерфейсів для стандартів IMT-2000 в рекомендаціях ITU-R. Один з описаних в рекомендації ITU-R M.1457 (Детальні специфікації наземних радіоінтерфейсів Міжнародних Мобільних Телекомунікацій-2000 (IMT-2000)) стандарт CDMA2000, котрий також інколи називають IMT-CDMA Multi Carrier в класифікації ITU.

Методичні рекомендації ITU-R, котрі визначають вимоги до 3G-систем:
M.687-1 Цілі та задачі IMT-2000
M.687-2 Міжнародна мобільна система зв'язку IMT-2000 (концепція)
M.816 Види послуг, що підтримує IMT-2000
M.817 Архітектура мережі IMT-2000
M.818 Організація супутникового зв'язку в межах IMT-2000
M.819-2 IMT-2000 для країн що розвиваються
M.1034 Вимоги док радіоінтерфейсу для IMT-2000
M.1035 Вимоги к функціонування радіоінтерфейсу IMT-2000 і його окремих підсистем
M.1036 Частотний ресурс для IMT-2000 (1885 - 2025 и 2110 - 2200 МГц)
M.1078 Принципи забезпечення безпеки для IMT-2000
M.1079 Вимоги до передачі голосу і даних в смузі голосового каналу
M.1167 Вимоги к супутникових компонентів для IMT-2000
M.1168 Вимоги до управління для IMT-2000
M.1223 Оцінка механізмів безпеки для IMT-2000
M.1224 Словар термінів для IMT-2000
M.1225 Загальна методологія оцінки радіотехнологій IMT-2000
M.1311 Структура модульної побудови і уніфікація радіо підсистеми в межах IMT-2000
M.1390 Методологія оцінки спектру для наземних компонентів IMT-2000
M.1391 Методологія оцінки спектра для супутникових компонентів IMT-2000
Більш детально з рекомендаціями можна ознайомитись тут: http://www.itu.int/rec/R-REC-M/en

4G - швидкісний зі швидкістю передачі даних не менше 100 Мбіт/с з рухомими абонентами) широкосмуговий цифровий стільниковий зв'язок з підвищеною якістю голосового зв'язку.
Декотрі системи прийнято кваліфікувати в якості перехідних рівнів наприклад 2,5G; 3,5G; 3,75G.
Також вводять ще додатковий рівень 0G - радіотелефони

      Наведені тут системи можна звести в наступну таблицю (подібні таблиці часто фігурують у різних версіях Вікіпедії):

  G    Технології, Системи Стандарти 
 
0G
 
  радіотелефони
 
1G
 
  AMPS
NMT
 
2G
 
  CDMAone (IS95)
DAMPS
GSM
GSM CSD
2,5G
  CDMA2000 1X (IS-2000)
GSM HSCSD
GSM GPRS  
   
2,75G
   
  GSM EDGE  
 
3G
 
  UMTS WCDMA
CDMA2000 1x EV-DO (IS-856)  
3,5G
  CDMA2000 1x EV-DO Rev.A (B)
UMTS WCDMA HSPA  
 
3,75G
 
  IUMTS WCDMA SHSPA+  
 
3,9G
 
  WIMAX (802.16e)
LTE  
 
4G
 
  WIMAX (802.16m)
LTE advanced        Більше про стільниковий зв'язок можна прочитати тут:
http://www.connect.ru/journal_search.asp?topic=14&id=10
http://wimax.livebusiness.ru/tags/UMTS/
http://www.mforum.ru/analit/arkhv2.htm
http://allmobile.ua/forum/index.php

      Ну а на додачу, в якості премії, виписав собі нарешті коди всіх операторів що наразі діють в Україні, тепер нарешті зможу ідентифікувати невідомі вхідні дзвінки.
Коди українських мобільних операторів (до 14 жовтня 2010 року перед зазначеним кодом додавався "0"):
☞       ПАТ "Укртелеком" (філія Utel) (код 91),
☞       ТОВ "Голден Телеком" (код 39),
☞       ПрАТ "УМЗ" (коди 50, 66, 95, 99),
☞       ЗАТ "Українські радіосистеми" (код 68),
☞       ПрАТ "Телесистеми України" (код 92),
☞       ТОВ "Інтертелеком" (код 94).
☞       ПрАТ "Київстар Дж.Ес.Ем." (код 67, 96, 97, 98)
☞       ТОВ "Астеліт" (код 63, 93)


Повернутись на головну сторінку
Перейти на сторінку 1
Повернутись до списку Літератури