Оптичні з'єднання.
Оптичні з'єднання. (частина 1)
      Рознімні і нерознімні оптичні з'єднувачі
      З'єднання оптичних волокон між собою, під'єднання їх до обладнання, строго кажучи, не є окремим компонентом ВОСП. Однак з огляду на те, що вони суттєво впливають на величину загасання регенераційної дільниці, а відсутність належної уваги до їх якості і правильності застосування може в декотрих випадках зробити неможливим або створити перепони в експлуатації встановлює мого обладнання ВОСП і спричинити до необхідності перемонтажу муфт або заміни з'єднувальних елементів в оптичних кросах, їх можна розглядати як компонент ВОСП.
      По області використання оптичні з'єднання можна поділити на:
            - Оптичні з'єднувальні елементи (конектори, розетки).
            - Оптичні з'єднання (механічні з'єднувачі волокон, електродугове зварення, інші способи зрощування волокон)
      Для приєднання оптичного кабелю до обладнання або іншим оптичним компонентам використовують оптичні з'єднувальні елементи.
      Згідно визначення міжнародної рекомендації ITU-T G.671 оптичний з'єднувальний елемент: Компонент, як правило, приєднаний до оптичного кабелю або елементу апаратури з метою забезпечення можливості частого оптичного з'єднання/роз'єднання оптичних волокон чи кабелів (IEC 61931-1).
      Оптичні з'єднувальні елементи складаються з оптичних з'єднувачів (конекторів) та розеток (адаптерів).
      Оптичний з'єднувач (конектор) є механічним пристроєм, котрим закінчується волокно. Он призначений для з'єднання волокна з обладнанням за допомогою розетки (адаптера), котра також є механічним пристроєм, котрим закінчується оптичний вихід обладнання.
      Оптичний з'єднувач мусить гарантувати точну юстировку, захист від зовнішніх впливів (волога, пил, температура, розтягнення), багаторазове з'єднання/роз'єднання (згідно стандарту IEC 61300-2-2 не менше 500 раз), зручність в експлуатації і низьку вартість.
      Загальні вимоги до якості виготовлення, параметрам і характеристикам оптичних з'єднувальних елементів наведені в документах IEC 60874; IEC 61753; IEC 61300; ITU-T L.12; L.36; G.671; ТІА TSB-149; декотрі терміни і визначення можна знайти також в ГОСТ 26599-85.
      Основні оптичні параметри оптичних з'єднувальних елементів є такими:
            - Внесені втрати
            - Обернені втрати
      За величиною внесеного загасання оптичні з'єднувальні елементи поділяються на два класи P і Q згідно з рекомендацією ITU-T L.36.
            - Клас P: в середньому ≤ 0,35 дБ максимум ≤ 1,00 дБ для ≥ 97% комбінацій з'єднання.
            - Клас Q: в середньому ≤ 0,30 дБ максимум ≤ 0,60 дБ для ≥ 99% комбінацій з'єднання.
      Ці величини відносяться до випадкових з'єднанням конекторів і розеток.
      Ці класи використовуються лише при проведенні виміру внесених втрат оптичними з'єднувальними елементами.
      За умовами експлуатації, оптичні з'єднувальні елементи поділяються на три категорії згідно зі стандартом IEC 61753-1-1:
            - Категорія C включає оптичні з'єднувальні елементи, призначені для використання всередині приміщень в контрольованих умовах навколишнього середовища за температури від мінус 10° С до 60° С і максимальної відносної вологості 85 %;
            - Категорія U включає оптичні з'єднувальні елементи, призначені для використання в частково контрольованих умовах навколишнього середовища за температури від мінус 25° С до 70° С без обмеження величини відносної вологості;
            - Категорія E включає оптичні з'єднувальні елементи, призначені для використання в жорстких кліматичних умовах навколишнього середовища за температури від мінус 40° С до 85° С, стійкі до впливу води.
      По типу фізичного контакту оптичного волокна оптичні з'єднувальні елементи поділяються на два типи:
            - Оптичні з'єднувальні елементи с фізичним контактом оптичного волокна в волоконно-оптичному конекторі типу physical contact (PC);
            - Оптичні з'єднувальні елементи з кутовим фізичним контактом оптичного волокна в волоконно-оптичному конекторі типу angle physical contact (APC).
      В волоконно-оптичному конекторі, з кутовим фізичним контактом оптичного волокна, поліровка оптичного волокна здійснюється під кутом 80° або 90° до оптичної вісі.

      Класифікація оптичних з'єднувальних елементів на класи в залежності від величини зворотного відбиття є такою:

  Клас за величиною
обернених втрат
 
  Величина обернених втрат, дБ    Документ, котрому відповідає 
S ≥ 26 ITU-T L.36; IEC 61753-1-1
T ≥ 35 ITU-T L.36; IEC 61753-1-1
R ≥ 40 IEC 61753-1-1
U ≥ 50 ITU-T L.36; IEC 61753-1-1
V ≥ 55 ITU-T L.36; IEC 61753-1-1
  Примітка: Класи S, T, R, U передбачають фізичний контакт оптичного волокна,
  а клас V - кутовий фізичний контакт оптичного волокна  


      На величину обернений втрат оптичних з'єднувальних елементів впливає категорія поліровки:
      - Нормальна поліровка оптичної поверхні з'єднувача РС (втрати менше чим мінус 30 дБ)
      - Суперполіровка (Super) SPC (втрати менше чим мінус 40 дБ)
      - Ультраполіровка (Ultra) UPC (втрати менше чим мінус 50 дБ)
      - Поліровка під кутом до оптичної вісі (Angled) APC (втрати менше чим мінус 60 дБ)
      Згідно стандарту TIA/EIA 568A величина обернений втрат для багатомодового волокна в оптичних з'єднувальних елементах не повинна перевищувати мінус 20 дБ, а для одномодових волокон мінус 26 дБ.

      Кольорове кодування оптичних конекторів у відповідності з таблицею I.1/L.36 рекомендації ITU-T L.36

  Тіло конектору    Клас по внесеному загасанню    Клас за величиною обернених втрат    Тіло конектору    Закриваючий елемент (ковпачок)    Інші елементи* 
PC P 25 дБ
35 дБ
50 дБ
синій жовтий
синій
білий
буде
визначений
PC Q 25 дБ
35 дБ
50 дБ
синій жовтий
синій
білий
буде
визначений
APC 8 P/Q   зелений зелений буде
визначений
APC 9 P/Q   зелений червоний буде
визначений
  *  - Інші елементи мусять бути визначені для показу відмінностей P і Q класу. Запропоновано було кільце, котре відрізняло б "P" чи "Q" клас і додавалось в кінці тіла конектору        Кольорове кодування оптичних конекторів у відповідності з таблицею I.2/L.36 рекомендації ITU-T L.36 (США, Bellcore GR-326)
  Тіло конектору    Клас по внесеному загасанню    Клас за величиною обернених втрат    Тіло конектору    Закриваючий елемент (ковпачок) 
PC Не специфіковано ≥ 30 дБ
≥ 40 дБ
≥ 55 дБ
синій червоний
білий
темно синій
APC 8 Не специфіковано ≥ 60 дБ зелений зелений
APC 9 Не специфіковано ≥ 60 дБ зелений зелений


      Основними типами оптичних з'єднувачів в дійсний час є:
      ST-конектор
      ST тип конектору від англійського Straight Tip. Виготовляється з фізичним контактом оптичного волокна типа РС. Конектор стандартизовано і описано в стандарті IEC 60874-10, має різьбовий тип з'єднання з розеткою. Фіксація відбувається поворотом обертання навколо вісі конектору, при цьому обертання основи конектору теоретично мусить бути відсутнє за рахунок наявності паза в розетці. Наявність пружинного елемента забезпечує необхідне притискання. Використовується, як правило, для багатомодових волокон. Має низький захист наконечника, оскільки наконечник має значний незахищений виступ.
Конектор типу ST.
Рисунок: Загальний вид ST-конектору.

      SC-конектор
      SС тип конектору від англійського Subscriber Connector. Виготовляється з фізичним контактом оптичного волокна типу РС, АРС. Конектор стандартизовано і описано в стандарті IEC 60874-14, має в перерізі прямокутну форму. З'єднання фіксується защіпками (push-pull), такий тип фіксації зручний для монтажу і дозволяє порівняно з різьбовим типом збільшити щільність монтажу вхідних портів на обладнанні. Існують дуплексні варіанти конекторів такого типу. Використовується як для багатомодових волокон, так і для одномодових волокон.
Конектор типу SС.
Рисунок: Загальний вид SС-конектору.

      LC-конектор
      LС тип конектору - малогабаритний варіант SС конектору. Конектор має в перерізі прямокутну форму. З'єднання фіксується защіпками (push-pull). Використовується як для багатомодових волокон, так і для одномодових волокон. На відміну від SС конектору, LС конектор більше підходить для багатопортових систем завдячуючи малим габаритам.
Конектор типу LС.
Рисунок: Загальний вид LС-конектору.

      FC-конектор
      FС тип конектора стандартизовано і описано в стандарті IEC 60874-7, використовується для одномодовых волокон. Виготовляється з фізичним контактом оптичного волокна типа РС, АРС. Конектор має різьбовий тип з'єднання з розеткою. Має достатній захист наконечнику.
Конектор типу FС.
Рисунок: Загальний вид FС-конектору.

      FDDI-конектор
      FDDI тип конектора використовується для підключення дуплексного кабелю (як і дуплексний варіант SC конектора). З'єднання фіксується защіпками (push-pull). Для виключення можливості неправильного під'єднання, конектор має несиметричний профіль. Технологія FDDI передбачає чотири типи портів, їх ідентифікація відбувається за кольором спеціальної вставки на конекторі, або по буквам на маркуванні.
Конектор типу FDDI.
Рисунок: Загальний вид FDDI-конектору.

      Е-2000
      Е-2000 (LSH) тип конектора має прямокутний профіль перерізу і малі габарити, завдяки чому підходить для багатопртових систем. Виготовляється з фізичним контактом оптичного волокна типу РС, АРС. З'єднання фіксується защіпками (push-pull), фіксуючий механізм відкривається лише після виймання ключа.
Конектор типу Е-2000.
Рисунок: Загальний вид Е-2000 конектору, розетки і ключа.

      Останнім часом набувають розповсюдження малогабаритні оптичні з'єднувальні елементи SFF (Small Form Factor) (стандарти ISO/IEC 11801 и TIA-568B).
      Серед представників цього типу оптичних з'єднувальних елементів широко використовуються конектори типу MT-RJ та VF-45.
      MT-RJ конектор
      MT-RJ тип конектора має габарити і фіксацію, як і конектор RJ45, але призначений для дуплексної передачі по двом оптичним волокнам. Корпус конектора має направляючі сталеві штирі, в котрі в заводських умовах вставлене оптичне волокно. Волокно вставляється в конектор під час монтажу і підварюється до волокон, вставленим при виробництві у заводських умовах.
Конектор типу MT-RJ.
Рисунок: Загальний вид MT-RJ конектору.

      VF-45 конектор
      VF-45 тип конектора використовують направляючі канавки V-подібного типу. Конектор має габарити і фіксацію таку ж, як і конектор RJ45.
Конектор типу VF-45.
Рисунок: Загальний вид VF-45 конектора і розетки.

      Конектори також використовують у виробництві оптичних шнурів різної довжини (частіше довжиною 1 ÷ 3 метра) що використовуються для підключення вимірювального обладнання до оптичних кросів або портів обладнання ВОСП до оптичних кросів, з'єднання оптичних кросів між собою і т. п.)
      Загальний вид з'єднувальних шнурів різних типів наведено на рисунку:
Шнури.
Рисунок: Загальний вид з'єднувальних шнурів з конекторами різних типів.Повернутись на головну сторінку
Перейти на сторінку 2
Повернутись до списку Літератури